90 Bentley Student-Athletes Receive D2ADA Academic Achievement Awards

90 Bentley Student-Athletes Receive D2ADA Academic Achievement Awards

WALTHAM, Mass. – Ninety Bentley University student-athletes have received 2015-16 Academic Achievement Awards from the Division 2 Athletics Director Association for their success in the classroom last academic year.

The 90 honorees were tied for the fourth most by an East Region institution and ranked in the top 15 nationally.

Requirements to receive an Academic Achievement Award include a cumulative grade point average of 3.5 or higher on a 4.0 scale, have completed a minimum of two years of college level work and be an active member of an intercollegiate team during the 2015-16 academic year.

"The number of student-athletes that are recognized for their academic achievements continues to grow each year. I am so pleased the D2 ADA membership participates annually in this important initiative that showcases the academic efforts of our extremely talented student-athletes," stated D2 ADA President Pennie Parker, director of athletics at Rollins College.

2015-16 Bentley Academic Achievement Award Winners

Baseball: Will Alden, Nick Taber, Evan Walsh
Men's Basketball: Keegan Hyland
Women's Basketball: Julia Davis 
Men's Cross Country/Track: Erik Alatalo, Michael Bitto, Tim Bolick, Ben Brayton, David Cooper, Westley Dupray, Sidney Field, Nik Haas, Connor Hichens, Seamus Higgins, Greg Karpacz, Andrew McCluskey, Sean Nee, Dillon Sylvester
Women's Cross Country/Track: Samantha Albanese, Katie Burke, Danielle Coskren, Tara Dooley, Olyvia Leahy, Monica Levy, Julia Morena, Dusty Sacco
Field Hockey: Kelsey Howard, Katie Kelley, Becca Moore, Kathleen Quilty, Rebecca Schroeder, Meghan Talerman, Claire Virkley
Football: Rogers Boylan, Dan Catalano, Michael Dulac, Johnny Falcone, Bryan Hardy, Evan Mattern, Paul Norris
Men's Lacrosse: Max Adler, Robert Hamerman, Ian Hiltz, Connor Holbrook, Scott McCord, Daniel Shaughnessy, Michael Vitale
Women's Lacrosse: Meredith Hart, Kelsey Howard, Taylor Lunden, Ciara Morley, Erin O'Connor, Tori Rotermund, Ellie Shuman
Men's Soccer: Lucian Batawi, Matt Miles, Stephen Silva, Eric Spangler, James Zaephel
Women's Soccer: Jenny Lewis, Anna Siefring, Haley Story
Softball: Jordan Ballantyne, Kelsey Kennedy, Katelyn Lebreau, Morgan Mazone, Jill Raia
Men's Swimming: Matt Ahlmeyer, Liam Bartlett, Nick Cilia, Ryan Gilpin, Juan Quiroga Vargas, Brian Regan, Chris Vukas
Women's Swimming: Melissa Clauss, Kayla Ducharme, Nicola Mancini, Kaitin McGahie, Anne Warren
Men's Tennis: Dan Camacho, George Samander
Women's Tennis: Kayla Anghinetti, Brittani Hetyei, Lexie Hinrichs, Susan Stowe, Olivia von Oldenburg
Volleyball: Jaci Buscher, Celia Cristofoli, Shelby Kreienberg, Ashley Latimer