117 Bentley Student-Athletes Receive D2ADA Academic Achievement Awards

117 Bentley Student-Athletes Receive D2ADA Academic Achievement Awards

WALTHAM, Mass. – 117 Bentley University student-athletes have received 2016-17 Academic Achievement Awards from the Division 2 Athletics Director Association for their success in the classroom last academic year.

The 117 honorees were the most in both the Northeast-10 Conference and the East Region, as well as tied for the seventh highest total nationally

Requirements to receive an Academic Achievement Award include a cumulative grade point average of 3.5 or higher on a 4.0 scale, have completed a minimum of two years of college level work and be an active member of an intercollegiate team during the 2016-17 academic year.

"As an Officer for the D2 ADA Board, I have been pleased to see the increase in the number of student-athletes recognized for their academic achievements," said D2 ADA President Scott Wiegandt, director of athletics at Bellarmine University. "This program is a point of pride for our current D2 ADA member institutions and a great way to recognize the achievements of their student athletes. On behalf of the D2 ADA we celebrate these academic accolades and are proud of your accomplishments."

2016-17 Bentley Academic Achievement Award Winners

Baseball: Ryan Corriveau, Brandon Grover, Evan Walsh
Women's Basketball: Julia Davis, Melina Kollia, Amy McConnell 
Men's Cross Country/Track: Erik Alatalo, Andrew Bertini, Michael Bitto, Tim Bolick, Ben Brayton, Michael Carpino, Nick Carroll, Sidney Field, Anthony Giesing, Nik Haas, Dan Hergott, Seamus Higgins, Ryan Kenney, Cody Murphy, Dillon Sylvester
Women's Cross Country/Track: Marianne Bartolotta, Katie Burke, Danielle Coskren, Abby Forman, Hayley Hergott, Monica Levy, Stephanie Mattson, Julia Morena, Steph Robinson, Tina Touri
Field Hockey: Katie Quilty, Rebecca Schroeder, Frankin Tossona, Mikayla Ullrich. Claire Virkler
Football: Nick Athy, Rogers Boylan, Dan Catalano, Michael Dulac, Jack Hansbury, Bryan Hardy, Frank Henry, Jeff Keil, Brian Kirby, Eric Sugarman
Golf: Jimmy Brunone, Brett Chatfield, Logan French, Doug Kulikowski, Cal Meyers, John Perkins
Men's Lacrosse: Daniel Bias, Scott Carvalho, Robert Hammerman, Ian Hiltz, Connor Holbrook, Brent Summers, Jack Taddeo, Mike Vitale
Women's Lacrosse: Sabrina Goebel, Jillian Keegan, Taylor Lunden, Melissa Makarius, Ciara Morley, Tori Rotermund, Ellie Shuman
Men's Soccer: Lucian Batawi, Chris Caso, Eric Spangler, James Zaephel
Women's Soccer: Christine Hoynack, Peyton Kent, Carly Kohler, Jenny Lewis, Sonia Livingston, Brandi McDonald, Anna Siefring, Haley Story, Ana Tantum
Softball: Jordan Ballantyne, Casey Hutnyan, Kelsey Kennedy, Hannah King, Katelyn Lebreux
Men's Swimming: Matt Ahlmeyer, Jan Bakaj, Liam Bartlett, Jonny Boains, Nick Cilia, Frank Elenio, Ryan McGeary, Alex Orr, Juan Quiroga, Chris Vukas
Women's Swimming: Brooke Jameson, Kate Kaduboski, Kaitin McGahie, Laura Schlenker, Jennifer Seuling, Melissa Viator, Anne Warren
Men's Tennis: Dan Camacho, Nicholas Hatcher, George Samander
Women's Tennis: Kayla Anghinetti, Hannah Fabianski, Corrie MacLean, Rachel Madden, Rachel Petrini, Susan Stowe, Olivia von Oldenburg
Volleyball: Krista Campbell, Celia Cristofoli, Ashley Latimer, Tori Philbrick