Skip to navigation Skip to content Skip to footer
Bentley University Falcons
146 Northeast-10 Championships
80 CoSIDA Academic All-Americas
2014 NCAA Div. II Women's Basketball National Champs
2001 NCAA Div. II Field Hockey National Champs
Women's Basketball: NCAA Record 35 NCAA tournaments

98 Bentley Student-Athletes Receive D2ADA Academic Achievement Awards

Bentley's Trading Room
Bentley's Trading Room

WALTHAM, Mass. – Ninety-eight Bentley University student-athletes have received 2014-15 Academic Achievement Awards from the Division 2 Athletics Director Association for their success in the classroom last academic year.

The 98 honorees was the highest total by an East Region institution and sixth most nationally. The only ones with more were Limestone College (161), Seton Hill University (129), Lindenwood University (126), Grand Valley State (103) and Clarion University (100).

Requirements to receive an Academic Achievement Award include a cumulative grade point average of 3.5 or higher on a 4.0 scale, have completed a minimum of two years of college level work and be an active member of an intercollegiate team during the 2014-15 academic year.

"The D2 ADA continuously strives to recognize the outstanding student-athletes in our division, and we would like to thank and congratulate the institutions that took part in honoring the 2014-15 Academic Achievement Award winners," stated D2ADA President Fran Reidy, director of athletics at Saint Leo University.  "As an additional platform to showcase outstanding student-athletes, this award allows the D2ADA to highlight the efforts in the classroom, as well as on the playing field."

2014-15 Bentley Academic Achievement Award Winners

Baseball: Will Alden, Nick Taber, Chris Volberg, Evan Walsh
Men’s Basketball: Keegan Hyland,
Women’s Basketball: Julia Davis
Men’s Cross Country/Track: Erik Alatalo, Andrew Bertini, Michael Bitto, Tim Bolick, John Chiulli, Christian Connolly, David Cooper, Westley Dupray, Sidney Field, Nik Haas, Connor Hichens, Greg Karpacz, Steve Maffiolini, Andrew McCluskey, Cullen McHale, Jonathan Miksis, Sean Nee, Chris Ricci, Mac Segura-Cook
Women’s Cross Country/Track: Samantha Albanese, Brittany Baudier, Sarah Brennan, Katie Burke, Jacqueline Carlson, Tara Dooley, Tatiana Froehlich, Olyvia Leahy, Julia Morena, Alix Pettinella, Dusty Sacco, Jackie Whalen
Field Hockey: Kelsey Howard, Sally James, Katie Kelley, Gina Lirange, Meghan Talerman
Football: Bryan Hardy, Nick Hession, Drew Lloyd, Evan Mattern, Paul Norris, Emmitt Smith
Golf: Tommy Ayres, Andrew Johnston, John Perkins, Sal Visali
Men’s Lacrosse: Max Adler, Matt Dente, Mike Giorgetti, Connor Holbrook, Daniel Shaughnessy
Women’s Lacrosse: Kristi Albright, Jackie Brown, Amy Ernst, Kelsey Howard, Taylor Lunden, Erin O’Connor, Dani Petunich, Tori Rotermund, Ellie Shuman
Men’s Soccer: Nick Hoffman, Kyle Lasewicz, Scott Levy, Matt Miles, Marty Ryan, Stephen Silva
Women’s Soccer: Tazmin Ellerbeck, Jenny Lewis, Patty McAllister, Anna Siefring, Haley Story
Softball: Shannon Connor, Katelyn Lebrux, Jill Raia
Men’s Swimming: Matt Ahlmeyer, Liam Bartlett, Nick Cilia, Ryan Gilpin, Brian Regan
Women’s Swimming: Melissa Clauss, Kaitin McGahie
Men’s Tennis:
Evan Chomka, Felipe Papacios, Kamil Pilch
Women’s Tennis: Kayla Anghinetti, Brittani Hetyei, Lexie Hinrichs, Susan Stowe
Volleyball: Jaci Buscher, Lauren Colasanti, Tatiana Froehlich, Shelby Kreienberg, Ashley Latimer, Simone Silvera